Tarihçe

AKTEPEKÖYÜ TARİHÇESİ

Giresun ili Alucra ilçesi olan Aktepeköyü(zil) eski adıyla karyeyi zil olarak 1514 yılında Trabzon sancaktarı tarafından topraklar, çayırlar, otlaklar, meralar ve yaylalar verilerek kurulmuştur. Aktepeköyü(zil) İl merkezine 145 Km Alucra İlçesine 5 Km Rakım 1650 metre yükseklikte olup 1514 yılında 4 hane olan Aktepeköyü(zil) 1572 yılında 12 hane çıkmış. Zamanla çoğalarak Köy iki zemin üzerine ayrılmıştır. Aliuşağı, Belançayır, Hasanbeyuşağı, Şahanlı ,Kilisepınarı, Seyidhanlı, Saraçlı, Kayadibi, Kışla, Seferli, Hapanbeleği ve Yeni mahalle ile 12 Mahalle oluşmuş olup Alucra’nın en büyük köylerinden’dir. Aktepeköyü(zil) Alucra ve Şebinkarahisar ilçelerini bir birine bağlayan sekiz köyle sınır köydür. Sınır köyleri Gicora, Alışar, İsola, Muhara, İlimsu, Garatlar, Hanzar ve meri’dir. Aktepeköyü(zil) Alucra ilçesinin nahiyeliğini yapan köylerdendir. Alucra’nın 1881 Yılında Avarak, Tesdik, Karabörk, Kemalli, Aktepeköyü(zil) ,Mismilon adlarında altı nahiyesi arasına girmiş olup 1889 yılında Kemalli, Aktepeköyü(zil) , Zihari, Avarak adlarında dört nahiyesi olarak Türk tarihine geçmiştir.

Kültür: Kelkit vadisi diye adlandırılan Karadeniz, Doğu Anadolu ve Sivas yöresinin bazı kültür özelliklerini alarak.Türk boylarından gelmişlerdir. Müzik ve folklor yapıları aynıdır.

Ekonomi: Tarımla uğraşan köy halkı,ekin ekerek buğday, arpa, fiğ, lahana, patates, fasulye ve havyacılık yapmaktadır.

Alt yapı: Dört ilk öğretim okulu vardır. Ancak taşımalı eğitim sistemi olduğundan öğrenciler Alucra’da okumaktadır. Köyün yolları toprak yoldur. Asfalt yapılmamıştır. İçme suyunu her mahallenin kendi içindeki çeşmelerden ve mahallelerin yaptırmış olduğu depolardan karşılamaktadır. Köyün beş adet yeni camisi ve bir adet tarihi eski camisi vardır. Karahasan, Tahtalı ve Zil ovacığı gibi büyük ormanı bulunmaktadır.

Mayıs Deresi: (Hayran)Her yıl gelenek haline gelen mayıs yedisi(mayıs deresi) özelliği iki kola ayrılan birinden soğuk birinden sıcak akan su vardır. Su büyük bir kayanın altından çıkmaktadır. Her yıl insanlar çevre köy ve ilçelerden gelerek eğlenceler düzenleyerek, güreş, oyunlarla panayırlar yapılır. Hasan Konukcu, Mahmut Konukcu bazı güreşcilerimizdir.

Yaylalar: Karahasan Yaylası, Haçbel Yaylası, Hayran Yaylası, Obalar Yaylası ve Ovacık Yaylası(Zil Ovacığı) Aktepeköyü her sene yaz aylarında burada yayla yapmaktadır. Yayla adı eski adı ile (zil ovacığı)diye geçer. Buranın yayla olmasının yanı sıra bir tatil köyü olarak’da kullanılmaktadır. Çam kokusu ve yeşilliği ile meşhur olup önemli tarihi ve turistik özelliklerin başında kırk gözenin burada bulunuşu gelir. Ovacık yaylasında her ağacın yanından bir gözenin akması ve kırk ağacın yanından akan kırk gözenin bir araya gelmesi ile buraya kırk göze denmektedir. Suyun şifalı ve bir çok hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Zil ovacığın’da ayrıca Köroğlu tepesi diye bilinen bir yer ve üzerinde büyük bir düzlük bulunur. Rakım olarak en yüksek yerdir. Halk arasında Köroğlunun Bolu’dan gelirken bir süre bu düzlük de konakladığı rivayet edilir. Yıllarca tarihlere sahne olmuş Kazıklıbel ve Kümbet Yaylalarına’da Zil Ovacığın’dan gidilmektedir.

Değirmenler: Köyde Hayran deresinde üç Belançayır Sınır bölgesinde bir Su değirmeni bulunmaktadır.

Mezarlıklar: Yeni Mahalle,Belançayır ve Erikderesi ve faltaşı olmak üzere dört Büyük mezarlık ayrıca belli bölgelerde küçük mezarlıklar vardır.

Soğuk Oluk: Aktepe köyün de bulunan soğuk olukların çok meşhur olması ile birlikte bunlardan bir tanesi soğuk oluk’tur. Aktepe köyünün Şebinkarahisar Alucra yolu Şahanlı mahallesi altındadır. Önceleri bir göze olan soğuk oluk daha sonra çeşme olarak düzenlenmiştir.Tarihi özelliğini, güzelliğini ve tazeliğini halen korumaktadır.

Oyunlarımız: Çelik, Beş Taş, Dokuz Taş, Kör ebe, Mile, Sek Sek, İp Atlama, Mendil Kapmaca, Birdiri Bir, Biren Biren, Südü Büdü bazı oyunlarımızdır.

Horonlarımız: Dik horon, Laz horon, Süz horon, Temüreğ, Çeçen kızı, Dellücan, Güzeller, Üç ayak, Sarı kız bazı horonlarımızdır.

Yemeklerimiz: Gatıklı Çorba, Pancar Çorbası, Helle, Celecoş, Keşkek, Yağlaş, Gavut, Tavşan İçi, Hacer Pilavı, Ekmek Makarnası, Turşu Mıhlası, Katmer, Fetir, Erişte, Madımak Çorbası, Evelik Kavurması, Isırgan, Bişi ve Ömeç bazı yemeklerimizdir.